Emlak Tapu Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

 

 Özüne bir zarar verilmeden ve bir yerden başka bir yere taşınması mümkün olmayan; arsa, arazi, bina, apartman, işyeri, konut, villa gibi mülkler taşınmaz mal ya da gayrimenkul olarak ifade edilir.

 

 Tapu Harcı Nedir?

 

 Tapu harcı, taşımaz malların alım ya da satım işlemleri sırasında alınan hizmet bedeline denir.

 

 Avrupa ülkeleri incelendiğinde gayrimenkul devrinden noterlerin sorumlu olduğu görülür. Türkiye'de bunun aksine ilgili devir işleminden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü memuru sorumludur. Yukarıda da belirttiğim gibi arsa, arazi, bina vb. gibi taşınmaz malların satışının gerçekleştirilmesi için öncelikli olarak satıcı taraf tapu dairesinden randevu alarak satış işlemini başlatır. Bu noktada önemli olan kısım, gerekli evrakları hazırlayarak taşınmazın bağlı olduğu Tapu Müdürlüğü'ne başvurmasıdır. Tapu işlemleri için Alo 181 veya web tapu platformundan kolayca yapılabilir. İşlemler hazırlandıktan sonra satıcı taraf kısa mesaj ile bilgilendirilir. Bu mesajda randevu tarihi ve yatırılacak olan harç miktarı bildirilir.

 

 Harç ücreti yatırıldıktan sonra devir işlemi gerçekleştirildiği esnada her iki tarafında kimlik belgeleriyle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde bulunması yasal bir zorunluluktur. Talep edildiği takdirde bu gereklilik hazırlanan bir vekaletname ile 3. şahıslara devredilebilir. Devir işleminden sonra tapu belgesi alıcı şahsa teslim edilir. Kanunen evlerin emlak vergisi oranı büyükşehir sınırlarında %0,2, büyükşehir olmayan belediyelerde ise %0,1'dir. İşyeri, dükkân emlak vergisi oranı ise büyükşehir sınırlarında %0,4, büyükşehir olmayan belediyelerde ise %0,2 olarak hesaplanmaktadır.

 

 Tapu Harcını Hangi Taraf Öder?

 

 Tapu işlem masrafı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne beyan edilen değerin %4'ü olacak şekilde ödenir.

 Tapu harcı bedeli, pazarlık sonucu oluşan bir antlaşma yoksa kanunun önerdiği şekilde gerçekleşir. Bu dağılım alıcının %2, satıcının ise %2 + 400 TL döner sermaye harcı ve 750 TL kadastro harcını ödemesi şeklindedir. Ödemenin gerçekleştirilebilmesi için taşınmazın bağlı olduğu belediyeden asgari beyan değeri alınması gerekmektedir. Bu yasal bir zorunluluktur. Belediye beyan değerinden düşük satış bedelinin gösterilmesi her iki taraf için de kesinlikle söz konusu olamaz. Böyle bir durumda sonradan vergi cezası kesilmektedir.

 

 Tapu Harcı Ödeme Yöntemleri

 

 Tapu harçları; direkt banka şubelerinden ödenebileceği gibi, internet üzerinden de online olarak kredi kartı ile ödenebilmektedir. Bu işlem, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde bulunan Tapu Harcı Ödemeleri menüsünden gerçekleştirilmektedir.

 

 Ek olarak E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra, Tapu Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama bölümüne girip, Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklayarak karşınıza çıkan bölümdeki bilgileri doldurduğunuz takdirde harç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 Tapu Harcının Yatırılabileceği Bankalar Hangileridir?

 

l TC ZİRAAT BANKASI A.Ş.

l T. İSBANKASI A.Ş.

l T. HALK BANKASI T.A.Ş.

l YAPI VE KREDİ BANKASI

l T. GARANTİ BANKASI A.Ş.

l ŞEKERBANK A.Ş.

l OYAK BANK T.A.Ş.

l ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

l TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

l TURKISH BANK

l AKBANK

 

Tüm hakları saklıdır. © 2021 Saat İnşaat ®